english czech slovak
Pre správne určenie Vášho základného biohoroskopu je potrebné zadať dátum Vášho narodenia a približné miesto, kde sa nachádzate.
Dátum narodenia:  Lokalita kde žijete:
Oznamujeme Vám, že do 1.08. 2020 nebude biohoroskop v prevádzke, nakoľko prebieha aktualizácia dát a príprava na spustenie finálnej verzie. Ďakujeme za pochopenie!

Geomagnetizmus a slnečná aktivita

Výraz geomagnetizmus označuje magnetické pole zeme, ktoré chráni našu Zem pred dopadom elektricky nabitých častíc. Tieto častice pochádzajú zo slnečných erupcií, ktoré vytvárajú slnečný vietor, teda zoskupenie elektricky nabitých častíc pohybujúce sa smerom od slnka. V prípade, že sa uvoľní počas slnečnej erupcie väčšie množstvo energie zo Slnka, tak to spôsobí aj zmenu ochranného magnetického štítu Zeme - hovoríme vtedy o geomagnetickej búrke.

Zjednodušene si môžeme prestaviť magnetizmus zeme, ako neviditeľný štít, ktorý sa skladá zo šošovkovitých siločiar okolo planéty. Každá siločiara začína obrazne pri jednom póle a končí pri druhom póle, takže magnetické pole zeme netvorí ochranu vo forme rovnomerného kruhu, ako by sa mohlo zdať. V miestach začiatku a konca siločiar, teda na póloch je sila magnetického pola slabšia. Preto v oblastiach póloch sa často vyskytuje jav známy ako polárna žiara, kde ide v podstate o prenikanie elektricky nabitých častíc do atmosféry.

Nadmerný dopad častíc na našu planétu známy ako geomagnetická búrka môže mať priamy vplyv na satelity, elektrické siete, či leteckú dopravu. V extrémnych prípadoch môže prísť k poškodeniu elektrickej siete, transformátorov, či satelitov. Väčšinou ľudia reagujú na geomagnetické búrky v skutku dobre, avšak u citlivých ľudí sa môžu prejaviť značné negatívne účinky. Ľudský organizmus je v podstate elektrochemický stroj, na ktorý vplýva elektromagnetické žiarenie všetkých dĺžok a frekvencií. Niektoré druhy žiarenia sú vnímané lepšie, iné horšie. Každopádne citlivých ľudí je v populácii veľké množstvo, takže vždy je potrebné pri posudzovaní externých vplyvov na organizmus brať aj stav magnetického pola zeme a silu aktuálnych slnečných erupcií.

Návrat na úvodnú stránku..

Pozrite si aktuálne počasie a vývoj počasia vo vybraných lokalitách (teplota, tlak, vietor, vlhkosť, viditeľnosť, ..)Zaujíma Vás aktuálne počasie vo Vašej obci, alebo meste? Vyberte si miesto z nášho zoznamu lokalít počasia. (zobraziť zoznam lokalít)

Slovenský hydrometeorologický ústav National Oceanic and Atmospheric Administration Tropospheric Emission Monitoring Internet Service ESA The Weather Channel Český hydrometeorologický ústav Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky NASA Štatistický úrad Slovenskej republiky